Drumul prin viaţă este plin de greutăți. Trăim într-o lume stăpânită de Rău. Societatea a uitat de fapt să mai investească în relaţiile interumane, în comunicarea interpersonală. În ultimul timp, aceste relaţii, şi implicit comunicarea interpersonală a fost transferată în spaţiul virtual unde totul devine posibil, iar realitatea suferă uşoare schimbări. În realitate, apar foarte uşor tulburări în procesul de comunicare, care în mod sigur vor conduce la conflicte. Comunicarea greoaie este cauza principală, care generează apariţia conflictelor. În momentul în care părţile implicate în conflict nu pot să îşi comunice foarte clar intenţiile şi aşteptările privind o anumită problemă, apar neînţelegeri care dacă nu vor fi rezolvate la timp se vor transforma în conflicte. Conflictul este un fenomen la ordinea zilei care se poate întâlni în orice domeniu al vieţii umane, de aici rezultând şi gama largă de conflicte care se pot întâlni. De foarte multe ori în viaţa de zi cu zi întâlnim cu toţii conflicte, atât acasă, pe stradă, cât şi la locul de muncă. Conflictul de pe stradă, uneori nu-l luăm în seamă şi mergem mai departe, alteori îi acordăm atenţie, dar cu întârziere. Conflictul apare între două persoane, de obicei din cauza diferenţelor de personalitate. Indiferent de epocă, ţară, cultură sau educaţie, din toate timpurile au existat conflicte între generaţii. Acest fapt reprezintă cu siguranţă una dintre problemele acute şi actuale ale societăţii bolnave în care trăim. Pentru rezolvarea de conflicte este nevoie de foarte mare grijă.


