În ciuda unui context posomorât, ziarul tradițional (pe hârtie) a rezistat. Inima lui mai poate bate mulți ani de acum înainte, nefiind nicidecum mâncată de carii. Ei bine, ne aflăm în faţa unui obstacol enigmatic – dincolo stând prevestitorii. Ei spun că în câțiva ani nu vor mai exista ziare tipărite. Ceea ce observăm sunt numai urmele lăsate de picioarele timpului. Dar şi urmele celor care vor să stăpânească lumea… Astăzi noţiunea de internet a intrat în uzul comun. Să nu uităm că scrisul românesc a fost pus neîntrerupt în slujba naţiunii, fără nici o instrucţiune venită din exterior. Suntem îndreptăţiţi să spunem că scrisul românesc a fost un mod de a ne exprima ca naţiune, ca popor – nu numai de când există îndeobşte cunoscut scrisul. Noi suntem primul popor din lume care a inventat scrisul. Avem dovezile care arată că există dinainte de Mesopotamia! Este foarte necesar să ne menținem scrisul – deoarece este un mijloc unde ne-am putea exprima existența. Cu un cuvânt, noi trebuie să mergem singuri către viitor. Presa tipărită este condamnată, dar există încă. (Urmează un material).



