25 iun. 2026
Ultima ora
Home / Actualitate / “Gazeta Munteniei”, singurul ziar care are ca arie de acoperire regiunea de sud-est a tarii! https://www.gazetamunteniei.ro

“Gazeta Munteniei”, singurul ziar care are ca arie de acoperire regiunea de sud-est a tarii! https://www.gazetamunteniei.ro

După aproape  21 de ani de existenţă, varianta tipărită a ziarului regional “Gazeta Munteniei” continuă să-şi consolideze poziţia de lider al presei scrise regionale. Ziarul regional “Gazeta Munteniei” (pentru 11 județe din Muntenia) a apărut pe piața presei regionale în anul 2003. Publicația apare din noiembrie 2013 și în versiunea online. „Gazeta Munteniei” este un ziar independent, de informație social-economică. De la înființare – ziarul regional “Gazeta Munteniei” a continuat să apară, fără întrerupere, până în ziua de azi. „Gazeta Munteniei este o publicație periodică. Marca „Gazeta Munteniei”este înregistrată la OSIM ( încă de la înființare, din anul 2003) de jurnalist şi scriitor Florenț Mocanu, fondator și director al companiei. Site-ul propriu al publicației este: https://www.gazetamunteniei.ro

Ecouri în presă

GEORGE COANDĂ

Florenţ Mocanu este un gazetar hârşit în de-ale meseriei, străduindu- se curajos să editeze, de fapt îi este fondator şi director, singurul ziar care are ca arie de acoperire regiunea de sud-est a ţării. Este vorba de „Gazeta Munteniei”. Şi din acest curaj, şi managerial şi civic, au rodit editoriale care-i poartă semnătura şi care, de câţiva ani încoace, şi le adună între coperţi de carte. Cea de-a treia, „Timpul sub cerneală”, apărută la Editura Argeş Press, şi-a lansat-o sâmbătă, 3 februarie a.c., la Biblioteca Judeţeană „Ion Heliade Rădulescu” din Târgovişte, în prezenţa unui public deosebit de receptiv. Lansarea, moderată de dr. Alexandru V. Ştefănescu, şef de serviciu la biblioteca gazdă a evenimentului, a fost un bun prilej de zbatere nu numai pe marginea cărţii, dar şi a condiţiei presei în România de astăzi. Cei care au luat cuvântul (istoricul literar Emil Talianu, venit tocmai de la Giurgiu, jurnaliştii Teodor Vasiliu – director fondator al „Jurnal de Dâmboviţa”, George Coandă, Ion Iancu Vale, col. Viorel Matei – comandantul Jandarmeriei dâmboviţene, ec. Emilian Rusu – directorul ANAF Dâmboviţa, Gabriel Lixandru – argeşean, redactor-şef al cotidianului „Argeşul”, Mariana Grigorescu – bibliotecar, Ştefan Păun – psiholog, au relevat impactul editorialelor lui Florenţ Mocanu în conştiinţa cititorilor „Gazetei Munteniei”, acestea fiind o oglindă reflectând obiectiv realitatea atât de răvăşitoare a României de la acest început de mileniu. Vitriolant, Teodor Vasiliu a atacat, printre altele, atitudinea reprobabilă a establishmentului politic faţă de mass-media. Deturnând uşor sensul titlului cărţii lansate, se poate spune că Florenţ Mocanu şi-a scris editorialele cu pasiune de cronicar frenetic, tot alergând el de la Târgovişte la Piteşti, Ploieşti, Brăila, Călăraşi sau Giurgiu, încărcându-şi pixul cu cerneala atât de tulbure şi tulburătoare a timpului nostru românesc, proiectând o panoramă complexă a stărilor de lucrări din regiunea de dezvoltare Sud Muntenia. De fapt, sunt radiografii, bine realizate gazetăreşte, punând în evidenţă profesionalismul unui jurnalist care nu se lasă îndoit sub cerbicia vremurilor, dorindu-şi, şi reuşind s-o facă, a lăsa viitorimii o cronică autentică a mersului vieţii, a destinului românesc, într-un spaţiu de ţară căutându-şi încă, nesigur, calea spre afirmarea sa identitară şi europeană.

Autor Florent MOCANU

Lasa un comentariu