25 iun. 2026
Ultima ora
Home / Actualitate / Ne merităm soarta!

Ne merităm soarta!

 

Important de reținut!

În urmă cu  45 de ani, admiterea în învățământul superior era un  adevărat  maraton! Reuşita la facultate cerea mari sacrificii şi ani de pregătire intensă. La Iași, în 1978 am fost 15 candidați pe un loc. La una din probe am luat 9,90! „Am fost admis din prima”. Încă de mic copil aveam grija zilei de mâine.  Astăzi, acest sistem de admitere nu ar face decât să îi îndepărteze pe candidați. Un examen de admitere serios ar face ca toate instituțiile de învățământ superior să rămână fără studenți. România a pierdut în ultimii  33  de ani mai mult decât în timpul celor două Războaie Mondiale. Așa se întâmplă când privatizezi  învățământul  superior!!! Ne merităm soarta!

Autor Florent MOCANU

Lasa un comentariu