24 iun. 2026
Ultima ora
Home / Actualitate / Investitie istorica de 32 de milioane de lei: Scoala „Paul Banica” din Targoviste intra in reabilitare totala

Investitie istorica de 32 de milioane de lei: Scoala „Paul Banica” din Targoviste intra in reabilitare totala

Școala Gimnazială „Profesor Paul Bănică” (Școala Nr. 11) va fi complet modernizată în cadrul unui proiect major finanțat din fonduri europene. Valoarea totală a investiției se ridică la aproximativ 32 de milioane de lei. În prezent, municipalitatea lucrează la faza de proiectare, urmând ca lucrările de execuție să demareze în perioada imediat următoare. Proiectul face parte dintr-un val masiv de investiții în infrastructura educațională din Microraionul nr. 6, unde Primăria Târgoviște a finalizat deja reabilitarea și extinderea Creșelor 13 și 14, modernizarea Grădinițelor 13 și 14, precum și aducerea Școlii „Tudor Vladimirescu” la standarde europene. Potrivit primarului Daniel Cristian Stan, calendarul lucrărilor include și alte unități de învățământ: șantierul de la Liceul „Constantin Brâncoveanu” va începe în cel mult două luni, la Seminarul Teologic se va interveni în această vară, iar la Liceul „I.H. Rădulescu” lucrările sunt deja în curs. La nivelul întregului municipiu, valoarea proiectelor educaționale aflate în pregătire sau derulare depășește 500 de milioane de lei, fiind finanțate în proporție de 99% din fonduri europene nerambursabile.

Foto: Captură ecran / Facebook Daniel Cristian Stan

Autor Florent MOCANU

Lasa un comentariu