Primarul comunei giurgiuvene Malu, Florin Urucu (foto), ne-a spus că se află astăzi în derulare mai multe proiecte importante pentru comunitate. Unul dintre proiectele aflate în derulare vizează aducțiunea de apă pentru toată localitatea. Proiectul este finalizat în proporţie de 70% (prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”). În derulare prin POIM se află un proiect care se referă la aducțiunea de gaze în localitate, lucrările la acest obiectiv fiind realizate în proporție de 90%. „De asemenea, avem în derulare un proiect privind traficul greu din comună către zona agricolă din sudul localităţii, investiție realizată în proporție de 80-90% (prin fonduri proprii). Lucrăm în acest moment la un proiect pe mediu privind zonele verzi din localitate, amenajarea a două parcuri și reabilitarea zonei din partea sudică a comunei. Suntem în tratative de a realiza un parc fotovoltaic pentru autoconsum (iluminat public, Școală, Primărie, Cămin Cultural şi Dispensar Uman)”, ne-a mai spus primarul comunei Malu, Florin Urucu. Aflat la primul mandat de primar în fruntea administrației publice din localitate, edilul s-a implicat activ în viaţa comunitãţii, încercând să rezolve problemele cetăţenilor.



