Ziua Drapelului Național al României a fost marcată vineri, 26 iunie, printr-o ceremonie organizată de Instituția Prefectului Județul Dâmbovița. Evenimentul a reprezentat un prilej de cinstire a simbolului de stat care definește parcursul istoric modern al României. Prezent la manifestări, prefectul Marius Calomfirescu a subliniat în discursul său rolul unificator al steagului național, precizând că Tricolorul trece peste barierele de opinii sau de generații, amintind de idealurile pentru care au luptat înaintașii noștri. Manifestarea s-a încheiat cu tradiționalele urări de recunoștință aduse simbolului național și României.
Sursa foto: Pagina de Facebook a Instituției Prefectului Județul Dâmbovița


