Muzeele aflate în administrarea Complexului Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște își vor suspenda activitatea cu publicul timp de o zi, la sfârșitul acestei luni, pentru desfășurarea unor ample acțiuni de dezinsecție și deratizare necesare protejării patrimoniului. Instituțiile de cultură vor fi închise în etape, pe parcursul zilelor de vineri, 26 iunie 2026, și luni, 29 iunie 2026. În prima etapă, programată vineri, 26 iunie 2026, vor fi închise obiectivele din județ: Ansamblul Brâncovenesc Potlogi, Casa Atelier „Gabriel Popescu” (Vulcana Pandele), Muzeul de Etnografie și Folclor Pucioasa, Muzeul Etnografic „Dumitru Ulieru” (Pietroșița) și Casa Memorială „Ion Luca Caragiale”. În a doua etapă, luni, 29 iunie 2026, acțiunile se vor muta în municipiul Târgoviște, unde publicul nu va avea acces la: Ansamblul Monumental „Curtea Domnească”, Muzeul de Istorie, Muzeul de Artă, Muzeul Scriitorilor Dâmbovițeni, Muzeul Tiparului și al Cărții Românești Vechi, Casa-atelier Gheorghe Petrașcu, Muzeul „Vasile Blendea”, Muzeul Evoluției Omului și Tehnologiei în Paleolitic, Muzeul „Casa Romanței” și Muzeul Tradițiilor Militare Dâmbovițene – Școala de Cavalerie. Reprezentanții complexului muzeal își cer scuze pentru vizitatorii afectați de aceste măsuri administrative obligatorii.
Foto: Complexul Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște


