Potrivit precizărilor făcute de președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, astăzi, a fost semnat contractul de lucrări pentru „Înființarea și extinderea rețelelor de alimentare cu apă și canalizare în Nucet, Perșinari, Văcărești, Lucieni și Ludești”, parte a „Proiectului Regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată din județul Dâmbovița”. „Valoarea contractului este de aproximativ 22.000.000 euro, iar lucrările ce se vor executa în cele 5 comune prevăd: ►Înființare rețea alimentare cu apă: 29.473 m; ►Înființare rețea canalizare menajeră: 44.562 m; ►Extindere rețea alimentare cu apă: 562 m; ►Extindere rețea canalizare menajeră: 3.642 m; ►23 de stații de pompare apă uzată; ►7 stații de pompare și conducte de refulare. ● Durata de execuție și punerea în funcțiune a instalațiilor este de 30 luni. ● Contractul face parte din cel mai mare proiect cu fonduri europene din regiune, cu o valoare totală de peste 450.000.000 euro, prin care vom îmbunătăți condițiile de trai pentru peste 250.000 de dâmbovițeni din 51 de localități. ●Până acum, au fost atribuite 17 din 19 contracte, în sumă de aproximativ 374.000.000 euro, respectiv 91% din valoarea alocată contractelor de lucrări”, a menţionat președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan.
Home / Actualitate / Dambovita: A fost semnat contractul de lucrari pentru „Infiintarea si extinderea retelelor de alimentare cu apa si canalizare in Nucet, Persinari, Vacaresti, Lucieni si Ludesti”


